Czym jest medycyna estetyczna?

W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił bardzo duży postęp w dziedzinie medycyny. W tym czasie zostało wynalezionych dużo poprawiających zdrowie życie leków, metod diagnostyki i terapii. Powstała również nowa gałąź medycyny, czyli medycyna estetyczna. Choć swoje początki ma już w starożytności, to jako osobna dyscyplina powstała i zaczęła bardzo dynamicznie się rozwijać w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to nie tylko zabiegi redukujące widoczne efekty starzenia się czy operacje mające na celu przybliżenie naszej sylwetki do wymarzonych kształtów. Zabiegi medycyny estetycznej oprócz podniesienia naszej samooceny często mają na celu poprawę komfortu naszego życia, a nierzadko też niwelują skutki wypadków czy wad genetycznych.

Rodzaje zabiegów medycyny estetycznej

Istnieją zarówno zabiegi, które wykonuje się głównie ze względu na poprawę samopoczucia czy komfort psychiczny, jak i takie, do których są wyraźne wskazania medyczne. Otoplastyka, czyli korekta odstających uszu jest często stosowana pomimo braku negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne, ma ona na celu głównie podniesienie komfortu psychicznego. Z kolei zabieg usuwania stulejki można już zaliczyć do tych, których wykonanie jest niejednokrotnie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czy warto skorzystać z medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna staje się coraz popularniejsza i coraz łatwiej dostępna, dzięki czemu wiele osób może skorzystać z jej pomocy. Bez względu na to, czy decydujemy się na zabieg jedynie, by poprawić swój wygląd czy potrzebujemy go do zniwelowania bólu, przywrócenia właściwych funkcji narządów, warto poszukać właściwego specjalisty w tym zakresie.