Plastyka powiek górnych - przebieg zabiegu i przeciwwskazania
Proces starzenia ma znaczący wpływ na nasz wygląd. Jednym z jego najbardziej widocznych oznak jest starcze opadnięcie powiek górnych. Jest ono najczęściej spowodowane utratą napięcia tkanki, a w konsekwencji zwiotczeniem i pojawieniem się nadmiernej ilości skóry na powiekach, która powoduje nieestetyczny efekt opadania i przysłaniania źrenicy oka, obejmujący jedną lub obie strony. Opadanie powiek może być także wynikiem zaburzenia pracy mięśnia odpowiedzialnego za dźwiganie powiek górnych. Z problemem opadających powiek zmagają się najczęściej kobiety po 40. roku życia, ale zdarzają się także przypadki osób młodszych, gdyż jest to związane głównie z czynnikami genetycznymi. Inną formą opadających powiek jest tzw. zmarszczka nakątna oka, która przyjmuje postać przynosowych fałd skóry, które opadają w okolicy oczu. Jeśli przypadłość opadających powiek niekorzystnie wpływa na naszą pewność siebie i swojego ciała, warto rozważyć skorzystanie z usług medycyny estetycznej i poddanie się chirurgicznemu zabiegowi plastyki powiek górnych, który jest jedyną znaną metodą, pozwalającą w skuteczny sposób pozbyć się tego problemu na długi okres, a nieraz nawet do końca życia.
Zalety zabiegu plastyki powiek górnych.
Poza kwestiami estetycznymi, opadanie powiek górnych może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych związanych ze wzrokiem. Opadająca skóra powieki przysłania źrenicę, ograniczając pole widzenia oka, co nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, znacznie pogarszając jakość życia, ale może także prowadzić do wystąpienia wielu niebezpiecznych powikłań. Wczesna reakcja na problem w postaci operacji poza poprawą naszego wyglądu, może również mieć korzystny wpływ na stan naszego zdrowia.
Na czym polega zabieg korekty powiek górnych?
Zabieg korekty powiek górnych polega na wycięciu zwiotczałej skóry powiek. W pierwszj kolejności znieczula sie pacjęta za pomocą podskórnego podania lidokainy i adrenaliny. Pierwsza z substancji jest bardzo popularnym środkiem, który w odwracalny sposób hamuje przewodnictwo impulsów we włóknach nerwowych oraz blokuje działanie pompy sodowo-potasowej. Konsekwencją tych procesów jest zmniejszenie przepuszczalności błony neuronu dla jonów sodu. Z kolei adrenalina pobudza receptory adrenergiczne oraz wywołuje obkurczanie się naczyń krwionośnych. Cały zabieg, w zależności od jego zakresu, trwa zazwyczaj około 1 do 1,5 godziny, a po jego zakończeniu nie ma potrzeby dodatkowej obserwacji, dzięki czemu pacjent może wrócić bezpośrednio do domu. Przed wykonaniem zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, które utrzymuje się około godziny, dlatego pacjent nie odczuwa bólu podczas operacji, oprócz ukłucia spowodowanego iniekcją w powieki górne. Również po zabiegu pacjent rzadko odczuwa jakiekolwiek dolegliwości bólowe, jednak w przypadku ich wystąpienia, zalecane jest zażycie środka przeciwbólowego, poza kwasem acetylosalicynowym, który wchodzi w skład np. Aspiryny.
Przebieg zabiegu korekty powiek
Podczas typowego zabiegu, chirurg wykonuje cięcia w przebiegu naturalnie występujących załamków powiek górnych oraz bezpośrednio pod linią rzęs powiek dolnych (w przypadku korekty powiek dolnych). Cięcia wychodzą poza kąt oka, jednak znajdują się w obrębie naturalnych zmarszczek zwanych "kurzymi łapkami". Dzięki nacięciom można usunąć nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej na powiece. Po ich wykonaniu zszywa się je za pomocą bardzo cienkich szwów, które umożliwiają poprawne gojenie się powieki.
W przypadku usuwania fałdów nakątnych, zabieg polega na zredukowaniu tłuszczu około-gałkowego, korekcie wewnętrznych kątów oka i odsłonięciu miejsca, w którym jest wykonywana operacja. Po zabiegu pojawia się obrzęk i zasinienie, ale ustępują one zazwyczaj w ciągu 1 do 2 tygodni. Czasami zdarza się, że nacięcia po obu stronach goją się nierównomiernie, jest to jednak naturalne i nie stanowi powodu do obaw.
Czy plastyka powiek jest bezpieczna?
Zabieg korekty powiek jak każda operacja niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań, jednak przestrzeganie kilku zasad może znacznie je obniżyć. Przede wszystkim należy wybrać profesjonalną klinikę i wykwalifikowanego specjalistę, gdyż to od niego w głównej mierze zależy powodzenie zabiegu. Z kolei po zakończeniu operacji, niezwykle istotne jest bezwzględne stosowanie się do otrzymanych zaleceń, ponieważ od tego zależy proces gojenia się cięć, a tym samym stopień prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań.
Przed wykonaniem zabiegu, należy poczynić wcześniejsze przygotowania w postaci badań laboratoryjnych, wykonanych przynajmniej 2 tygodnie przez planowaną datą operacji. Należą do nich: morfologia, która informuje o ogólnym stanie organizmu, INR i APTT, które świadczą o krzepliwości oraz Ag(antygen)-HBS i Anty-HCV, które wskazują na ewentualny kontakt pacjenta z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
Jakie są przeciwwskazania do poddania się zabiegowi korekty powiek?
Operacja korekty powiek jest przeprowadzana przy znieczuleniu miejscowym, dlatego nie jest przeciwwskazana w przypadku występowania wielu chorób przewlekłych. Jedynym przeciwwskazaniem jest występowanie stanów zapalnych w okolicach powiek. W przypadku gdy pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, takie jak Acard, Aspiryna czy Polocard, należy przerwać ich zażywanie około 7 - 10 dni przed planowanym zabiegiem, natomiast inne leki przeciwzakrzepowe powinno odstawić się jedynie po konsultacji z lekarzem.
Po jakim czasie pojawiają się efekty plastyki powiek?
W pierwszych dniach po zabiegu w okolicach powiek pojawia się obrzęk, który można jednak zmniejszyć poprzez stosowanie zimnych, suchych okładów. Wielkość zasinień jest kwestią zmienną, największe występują zazwyczaj w pierwszym tygodniu, a następnie zaczynają zanikać. Po upłynięciu 7 dni od zabiegu należy zgłosić się na usunięcie szwów, a pozostała blizna z czasem staje się prawie niewidoczna.
Plastyka powiek umożliwia przywrócenie ich pierwotnego kształtu i położenia, co skutkuje napięciem skóry powiek oraz nadaniem im zdrowego, młodego wyglądu, a także pozwala zlikwidować problem nieestetycznych worków pod oczami.
Przez jaki czas utrzymują się efekty zabiegu?
Jeden zabieg plastyki powiek wystarcza zazwyczaj na wiele lat, a czasem nawet na całe życie. Aby zwiększyć trwałość uzyskanych efektów, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry oraz zrezygnować z palenia papierosów.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych, w ciągu pierwszych tygodni po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:
- Stosować okłady suche okłady chłodzące w okolicach oczu w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu. Ważne, by były one schłodzone w lodówce, a nie zamrażarce.
- Unikać moczenia rany w okresie noszenia szwów.
- Do usuwania krwi i wydzieliny, która może pojawić się w pierwszym dniu po zabiegu, należy używać jałowych gazików.
- W ciągu pierwszych 48 godzin warto utrzymywać wysokie ułożenie głowy w celu redukcji obrzęku.
- Przez pierwszy tydzień należy zrezygnować z soczewek kontaktowych.
- W trakcie pierwszych tygodni należy nosić okulary przeciwsłoneczne podczas przebywania na słońcu.
- Nie należy wykonywać makijażu oczu, aż do całkowitego zagojenia rany pooperacyjnej.
- Powstrzymywanie się od mycia głowy przez pierwsze 3 dni po zabiegu.
- Unikanie ubrań zakładanych przez głowę.
- Rezygnacja z sauny, łaźni parowych, zabiegów laserowych.
- Powstrzymywanie się od ćwiczeń fizycznych przez 4 tygodnie od operacji.
- Unikanie alkoholu i papierosów przez okres 3 tygodni.
Cena zabiegu na opadające powieki
Zabieg plastyki powiek jest stosunkowo drogi, jednak ze względu na jego pozytywne i długotrwałe efekty, jego cena jest uważana za adekwatną. Dzięki korekcie powiek, możemy cieszyć się młodym i pięknym wyglądem pomimo starzenia się skóry, a także uniknąć wielu konsekwencji zdrowotnych. Zabieg ten jest więc zdecydowanie warty wzięcia pod uwagę, jeśli opadające powieki negatywnie wpływają na jakość naszego życia.