Opadanie powiek częstą przyczyną szablonowego myślenia społeczeństwa

Oczy stanowią dla człowieka ważny aspekt estetyczny i często skupiają one uwagę osób postrzegających osobę z perspektywy symetrii i piękna, odzwierciedlającego wygląd zbliżony do ideału. Jest to typowe szablonowe myślenie nakładające na takie osoby etykiety, błędnie szufladkujące je jako mniej atrakcyjne i nie warte zainteresowania, uwagi, czy uznania, szczególnie w wieku dziecięcym, kiedy rówieśnicy często są bezlitośni w krytyce i ocenianiu. Każde odstępstwo od tej reguły budzi u wielu osób odruch odrzucenia i krytyki wyglądu osoby z defektem w okolicach oczu. Dlatego tak ważne jest, żeby oczy były ustawione symetrycznie, a powieki jednakowo usadowione i prawidłowo reagujące na ruchy mimiczne. Do tego jest konieczne by mięśnie gałek ocznych prawidłowo pracowały i były na tyle sprawne, by swobodnie unosiły się i opadały powieki, nie zasłaniając gałek ocznych. Co jednak gdy mamy problem wynikający ze złego usadowienia i pracy mięśni powiek?

Kobieta z opadającymi powiekami

Ptoza jako niewygodny temat i wada estetyczna

Wada związana ze złym usadowieniem i pracą powiek jest nazywana ptozą, i o ile dwu milimetrowe opadnięcie powieki nie stanowi dla osoby z tą dolegliwością znaczącego utrudnienia w postrzeganiu otoczenia, o tyle wady o większym nasileniu mogą ograniczać jakość postrzegania w formie utrudnionego czytania, czy prowadzenia pojazdów mechanicznych, czego przyczyną jest ograniczone pole widzenia. Nawet niewielki defekt w tej materii jest jednak widoczny wizualnie i dlatego w przypadku zaobserwowania takiej zależności warto jest się skontaktować ze specjalistą. Kiedy wada w postaci opadania powiek jest wynikiem urazu lub pojawienia się nagle wizyta u specjalisty powinna być natychmiastowa, ponieważ może świadcZyć o bardziej poważnych schorzeniach, wymagających natychmiastowej interwencji neurologa, chirurga, czy okulisty.

Przyczyny opadania powiek i leczenie ptozy

W przypadku kiedy opadanie powiek jest wrodzone nie ma powodu do większych obaw, ale ze względów estetycznych można zdecydować się na zabieg chirurgiczny, który skoryguje wadę. Wady wrodzone mogą być wynikiem nieprawidłowego rozwoju mięśnia dźwigacza, porażenia mięśnia okoruchowego czy zespołu Hornera. Ten ostatni to nic innego jak przerwanie nerwu współpczulnego pomiędzy pniem mózgu a unerwieniem oka, co jest typowo neurologicznym schorzeniem. Zarówno porażenie nerwu okoruchowego jak i zespół Hornera mogą być schorzeniami wrodzonymi, jak i nabytymi. Wszystkie schorzenia związane ze złym ukształtowaniem powiek występujące już od dzieciństwa nazywane są miopatiami.

Kobieta podczas opercji na opadające powieki

Poważne przypadki opadana powiek

Są jednak bardziej poważne przypadki ptozy takie jak dystrofia mięśniowa, polegająca na stopniowym zanikaniu mięśni, czy dystrofia oczno-gardłowa, która podobnie jak poprzedniczka osłabia powoli mięśnie ale w obrębie samego oka. Ponadto pojawić się może przewlekle postępująca oftalmoplegia, polegająca na zaniku czynności mięśniowych w gałce ocznej w wyniku uszkodzenia nerwu; miastenia, wynikająca z osłabienia złącza nerwowo-mięśniowego, objawiającego się między innymi opadaniem powiek ale i ogólnym osłabieniem mięśni, w tym trudnością w werbalnym porozumiewaniu się. Może wystąpić także guz oczodołu, który może przerodzić się w nowotwór i dlatego należy szczególnie poważnie podejść do tematu i pilnie za wczasu zainterweniować. Uszkodzenie prawidłowego funkcjonowania powieki może być także w wyniku mechanicznego uszczerbku wynikającego choćby z nadmiernego tarcia powiek, czy noszenia twardych soczewek kontaktowych. Występują wtedy takie urazy jak: uszkodzenia mięśnia, uszkodzenia rozcięgna, czy uszkodzenia unerwienia oka. Przyczyną może być także obrzęk pourazowy lub z powikłania po operacji. Niektóre tego typu schorzenia można leczyć farmakologicznie, ale często jedyną formą usunięcia tej dolegliwości jest operacja chirurgiczna.