Opadające powieki górne – jak leczyć?

Opadające powieki górne to powszechny problem u ogromnej ilości osób. Gdy pojawia się ta przypadłość, granica górnej powieki znajduje się w pozycji zdecydowanie niższej niż powinna u zdrowej osoby. W skrajnych przypadkach górna powieka jest w stanie pokryć bardzo dużą część źrenicy, a nawet jej całość. Następuje wtedy znaczne zakłócenie procesu widzenia.

Opadająca powieka

Opadające powieki – jak poradzić sobie z problemem?

W ostatnich latach zabiegi na opadające powieki zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. W około 70% przypadków problem ten pojawia się tylko na jednym oku. Gdy opadająca powieka zasłania znaczną część oka, jednocześnie ograniczając pole widzenia, skorygowanie tego defektu powinno odbyć się jak najszybciej. W innym wypadku może dojść do wielu komplikacji, które bezpośrednio wpłyną na ogólne zdrowie, a także na komfort życia codziennego. Aby ocenić, jak zaawansowane jest opadanie powieki, lekarz muszą wykonać bardzo precyzyjne pomiary powieki oraz tego, w jak dużym stopniu otwarte jest oko. W domowych warunkach można oszacować zaawansowanie problemu, przyglądając się oczom w lustrze. Gdy patrzy się prosto w lustro, zdrowa powieka powinno ukazywać znaczną część tęczówki nad źrenicą w górnej części oka. Źrenica w żadnym wypadku nie może być przykryta. W momencie, gdy dostrzeżesz, że twoje górne powieki wraz z upływem lat zaczynają opadać, należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim specjalistą. Lekarz przyjrzy się wszystkim objawom, nie tylko tym związanym z opadaniem powiek. Przeanalizuje symptomy podwójnego widzenia, skupi się również na możliwym zmęczeniu i osłabieniu mięśni. Należy zbadać także trudności w połykaniu, a nawet mówieniu, ewentualne bóle głowy oraz mrowienie w dolnym obszarze ciała.

Opadające powieki – zabieg

Później dojdzie do badania fizykalnego, neurologicznego i dokładnego zbadania całego oka. Wskazane jest również wykonanie testów diagnostycznych (zdarza się, że specjalista potrzebuje rezonansu magnetycznego albo skanowania tomografii komputerowej, gdy pacjent może mieć problemy neurologiczne). Jeśli pacjent ma osłabione mięśnie, może zostać zlecone badanie krwi. W wypadku, gdy opadanie powieki znacznie blokuje widzenie lub w dużym stopniu wpływa na wygląd, problem można rozwiązać u chirurga plastycznego, który chirurgicznie podniesie powiekę. W większości wypadków taki zabieg przeprowadza się ze znieczuleniem miejscowym, które pozwala chirurgowi dostosować pozycję powiek w momencie, gdy oczy są otwarte. Zabieg przeprowadza się wycinając mały pasek skóry (specjalista robi to bardzo ostrożnie i delikatnie). Efekty można dostrzec od razu po zakończeniu zabiegu, który w znacznej części przypadków przynosi oczekiwane efekty na całe lata. Taka procedura może być wykonywana bez względu na wiek, chociaż największą popularnością cieszy się wśród osób starszych, u których problem znacznie się nasila i utrudnia codzienne życie.

Korekta opadających powiek – czy warto?

Opadające powieki, gdy zostaną odpowiednio wyleczone po wcześniejszej prawidłowej diagnozie, nie będą już dłużej przysparzały problemu. Rezultaty zabiegu są bardzo zadowalające i długotrwałe. Właśnie dlatego na wizytę do odpowiedniego specjalisty warto umówić się od razu, gdy dostrzeże się problem, tak by jak najszybciej rozwiązać uciążliwy problem.