Korekta powiek - najważniejsze informacje

Bez wątpienia duże i błyszczące oczy, to atrybut każdej kobiety. Zwykle eksponujemy odpowiednim makijażem, podkreślając ich głębie i blask. Jednak z wiekiem, nasza skóra traci jędrność i sprężystość, co znacząco przekłada się na wygląd powiek. Dotyka nas wówczas problem starzejącego się oka. Skóra powiek staje się wiotka, co znacznie zmienia nasze spojrzenie. Jednak medycyna estetyczna przychodzi z pomocą oferując innowacyjny zabieg plastyki powiek.

Kobieta borykająca się z problemem opdających powiek

Kto powinien skorzystać z zabiegu plastyki powiek?

Jak już zostało wspomniane, w przypadku każdego organizmu czas odciska piętno. Starzeje się także nasza skóra, która z wiekiem traci objętość, a także dawne napięcie. Proces ten szczególnie widoczny jest na powiekach. Problem starzejącego się oka jest dość powszechny. Wówczas powieka opada i ma problemy z akomodacją. Jest to wynik zwiotczenia skóry górnej powieki, a także pojawienia się jej nadmiaru. Co to oznacza w praktyce?. Wiotka skóra może przysłaniać nam źrenicę. Warto wiedzieć, że opadanie powiek może być zarówno jedno jak i dwustronne. Jednak proces ten nie musi zależeć wyłącznie od wieku. Coraz młodsze kobiety, dotyka też problem zaburzenia mięśnia dźwigacza powiek. Nie da się ukryć, że to nie tylko mankament estetyczny, ale także zdrowotny. Wówczas idealnym rozwiązaniem wydaje się być plastyka powiek lub ich korekta. Zwykle zalecany jest on osobom w wieku od 40 do 60 lat, ale nie jest to regułą. Na korektę decydują się również o wiele młodsze osoby.

Na jakie korzyści możemy liczyć?

Zabieg niesie za sobą wiele korzyści. Jednak warunkiem jest przeprowadzenie go odpowiednio wcześnie. Opadająca powieka, znacznie może ograniczać pole widzenia. Wówczas zabieg ma walory nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne. Przysłonięta źrenica może utrudniać wiele codziennych czynności, jak np. prowadzenie samochodu, a także powodować uczucie ciężkości powiek. Mając ograniczone pole widzenia, często pacjenci odchylają głowę do tyłu, nie trudno się domyślić, że będzie miało to negatywny wpływ na nasza kręgosłup. Tak więc, nie tylko poprawi się jakość widzenia, ale tak zapobiegniemy zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa. Nie wspominając już o poprawie wyglądu naszego oka.

Jak przebiega zabieg na opadające powieki?

Korekta powiek polega na wykonaniu cięć w przebiegu naturalnych załamków powiek górnych. W przypadku plastyki powiek dolnych, nacięcie wykonuje się bezpośrednio pod rzęsami powiek dolnych. W obu przypadkach cięcia wychodzą poza kąt oka, w okolice naturalnie tworzących się zmarszczek, zwanych "kurzymi łapkami". Wykonanie cięcia pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz na redukcję nadmiaru skóry. Końcową częścią zabiegu jest zszycie cięć za pomocą bardzo delikatnych i cienkich szwów.

Zabieg na opadające powieki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1 - 1,5 godziny. Następnie - bezpośrednio po zabiegu - pacjent może wrócić do domu. Po około 7 - 14 dniach ustępuje zasinienie oraz obrzęk w okolicach oczu. Istnieje możliwość wystąpienia sytuacji, w której gojenie obu powiek nie przebiega identycznie.

Oczy z opadającymi powiekami

Czy zabieg jest bezpieczny?

Podstawą jest fakt wyboru odpowiedniego specjalisty, odznaczającego się doświadczeniem i wiedzą. Jego umiejętności nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Następnie, wszystko zależy od nas i od tego, w jakim stopniu będziemy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Wówczas ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Poza tym, jeśli zapadnie decyzja o zabiegu, niezbędne jest wykonanie kilku badań laboratoryjnych, na około dwa tygodnie przez zabiegiem.

Jakie badania powinniśmy wykonać?

Do podstawowych badań, jakie powinniśmy wykonać przed zabiegiem na opadające powieki są:

  • morfologia
  • INF
  • APTT
  • Anty-HCV
  • AG- antygen HBS

Dzięki temu poznamy ogólną kondycję naszego organizmu, a także krzepliwość naszej krwi, co jest niezwykle istotne, w przypadku każdego zabiegu, który jest inwazyjny.

Jakie są przeciwwskazania do korekty powiek?

Przeciwwskazaniami do zbiegu na opadające powieki są infekcje i stany zapalne obejmujące okolice powiek. Pamiętajmy też, by poinformować o przyjmowaniu leków takich jak Acard, Polocard, a także Aspiryna. Należy wówczas odstawić takie leki na około 7-10 dni, przed planowaną datą zabiegu. Każde odstawienie leków, powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jakich efektów możemy oczekiwać?

Zaraz po zabiegu, tkanki są obrzęknięte i mogą pojawić się zasinienia. Wówczas polecane są chłodne okłady, jednak muszą być one suche. Skutecznie zmniejszy to dolegliwości. W ciągu tygodnia od zabiegu, usunięte zostaną szwy, pojawią się małe blizny, jednak z upływem czasu, będą one całkowicie niewidoczne. Pamiętajmy, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. To jak zareaguje nasz organizm będzie miało wpływ na to, w jakim stopniu pojawią się zasinienia, a także jakie objawy wystąpią kilka dni po zabiegu. Jednak wszystko to, zostanie wchłonięte, w momencie całkowitego zagojenia się okolicy oka. W pierwszym tygodniu unikajmy jednak soczewek, makijażu, a także ekspozycji na słońce. W ciągu tygodnia możliwy jest powrót do aktywnego życia. Oczy powinniśmy jednak ochraniać okularami przeciwsłonecznymi.