Skip to main content

Jak poradzić sobie z problemem opadających powiek?

Oczy to część ciała, która jako pierwsza zwraca naszą uwagę, gdy poznajemy kogoś nowego. Nie dzieje się to bez powodu – są one uważane za zwierciadło duszy, znajdują się też w istotnym, pod względem estetycznym, miejscu na twarzy. Problem opadających powiek jest powszechny wśród wielu osób, nie powinien być jednak przez to negowany. Oprócz defektu estetycznego niesie ze sobą również całą listę innych problemów zdrowotnych. Opadające powieki sprawiają, że osoba z tą przypadłością może być odbierana przez otoczenie jako niewyspana lub zmęczona, jednak to nie brak snu jest tutaj prawdziwą przyczyną. Przeważnie problem opadających powiek pojawia się w momencie, gdy u człowieka dochodzi do starzenia się tkanek i narządów (również narządu wzroku). Wraz z upływem lat ludzkim tkankom ubywa napięcia i objętości. Czasami jednak nawet osoba w młodym wieku może zmagać się z tym problemem.

Oko po zabiegu na opadające powieki

Opadające powieki – zabieg refundowany przez NFZ

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się zabieg, którego celem jest zmniejszenie objętości górnych powiek. Powodem jest większa świadomość społeczeństwa na temat tej przypadłości, która wzrosła wraz z pojawianiem się większej ilości informacji i publikacji medycznych na temat opadających powiek. Niestety zabiegi refundowane przez NFZ często mają bardzo długi czas oczekiwania – w tym wypadku są to aż dwa lata. Zdarza się również, że zabieg odbywa się tylko na jednej powiece, a na kolejną wizytę trzeba czekać jeszcze jakiś czas. Właśnie dlatego większość pacjentów woli wybrać prywatną placówkę. Tam zabieg zostanie wykonany bez konieczności oczekiwania oraz na obu powiekach jednocześnie. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż konieczność czekania w kolejce przez kolejne dwa lata.

Opadające powieki – problemy zdrowotne

Opadające powieki powstają w wyniku rozciągnięcia się skóry na górnej powiece, w rezultacie opada ona na brzeg rzęsowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zwężenia szczeliny, a co za tym idzie – do przysłonięcia gałki ocznej. To powoduje ograniczenie pola widzenia osoby zmagającej się z problemem. Może to znacznie obniżyć jakość życia i sprawność pacjenta z tą przypadłością. Jest to duże zagrożenie zwłaszcza u osób starszych – są one narażone na częste upadki, które mogą doprowadzić do kolejnych urazów, powikłań i chorób. Opadanie powiek to problem, który przeważnie dotyka obu z nich jednocześnie. Ilość zwiotczałej skóry na obu powiekach może się jednak znacznie różnić.

Opadające powieki – utrudnienia w życiu codziennym

Opadające powieki ogromnie utrudniają codzienne życie, doprowadzają również do szeregu innych problemów zdrowotnych. Osoby dotknięte tym problemem często odchylają głowę, tak by poszerzyć ograniczone pole widzenia. Prowadzi to do silnych bólów w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Są również przypadki pacjentów, którzy wiotką skórę na powiekach unosili przy pomocy plastrów (powodem były np. problemy z czytaniem książek, zakupami, a nawet prowadzeniem pojazdów). Jednym z największych utrudnień są jednak utrudnienia, które mają miejsce nawet podczas poruszania się. Osoba z opadającymi powiekami często nie może przemieszczać się sama i potrzebuje do tego pomocy drugiej osoby. Świadomość niemożności wykonywania nawet najprostszych czynności samemu znacznie wpływa na stan psychiczny i samopoczucie pacjentów. Odczuwają oni proces starzenia się w bardzo bolesny sposób.

Opadające powieki – problem niewiedzy

Niewiedza na temat tej przypadłości jest na tyle duża, że często nawet lekarze popełniają błędy w leczeniu opadających powiek. Nie wiedzą na przykład, że jest możliwość skierowania pacjenta do chirurga. Opadające powieki to problem, który cieszy się zainteresowaniem wśród przeróżnych specjalistów, m.in.: chirurgów plastycznych, geriatrów lub okulistów. Większa świadomość problemu wśród lekarzy rodzinnych doprowadziłaby do szybszego zapobiegania powikłaniom związanym z postępem tego schorzenia.

Konsultacja u lekarza w sprawie opadających powiek

Opadające powieki – przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem usunięcia nadmiaru skóry z powiek, pacjent odbywa rozmowę z odpowiednio wykwalifikowanym lekarzem. Zostają również wykonane rutynowe badania krwi. W czasie konsultacji ma miejsce badanie fizykalne i zostają udzielone wszelkie potrzebne informacje, mające na celu przedstawienie pacjentowi przebieg zabiegu i oczekiwane rezultaty. Pacjenta należy poinformować również o możliwych skutkach ubocznych, mogących pojawić się po operacji. Pacjent nie może przyjmować jakichkolwiek leków, które mogą wpłynąć na krzepliwość krwi (na przykład aspiryny) przez cały tydzień przed umówionym zabiegiem.

Opadające powieki – przebieg zabiegu

Zabieg polega na wycięciu wąskiego fragmentu skóry (najczęściej ma on 5-10 milimetrów). Odbywa się on ze znieczuleniem miejscowym, a czas jego trwania to mniej więcej 45-60 minut. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Gdy minie około tydzień, następuje zdjęcie szwów. Efekt utrzymuje się latami, a jego efekty są dostrzegalne bezpośrednio po operacji. Poprawiony zostaje nie tylko wygląd, ale również całościowa jakość życia osoby, która przeszła zabieg.